Ako sa obliecť v zime na bicykel

Pri výbere oblečenia na zimnú jazdu nemôžete počítať len s aktuálnou vonkajšou teplotou vzduchu, ale je potrebné zohľadniť aj ďalšie faktory, ktoré ovplyvňujú tepelný komfort cyklistu. Predovšetkým platí, že čím rýchlejšie sa vzduch okolo vás pohybuje, tým je vám chladnejšie. Tento efekt je navyše tým silnejší, čím nižšia je teplota vzduchu. Napríklad pri vonkajšej teplote 10 °C a rýchlosti 20 km/h budete mať pocit, že je – 3 °C.

Preto je potrebné sa na zimnú jazdu obliecť teplejšie, než keby ste išli napríklad behať. Je potrebné zohľadniť aj to, že okolitá krajina v zime nevyžaruje žiadne teplo, takže pri rovnakej vonkajšej teplote vzduchu bude na mieste potrebné opäť teplejšie oblečenie než napríklad na začiatku jesene.

Je viac než žiaduce zvoliť špeciálne cyklistické oblečenie vrátane funkčného prádla. Cyklistické oblečenie je totiž navrhnuté tak, aby dostatočne odvádzalo pot pri záťaži, ktorú bežne na bicykli podstupujete. Okrem toho je aj strihovo prispôsobené pozícii v sedle, ktorá je úplne odlišná od pozície tela pri akomkoľvek inom športe. Preto majú cyklistické dresy napríklad predĺžený chrbát, alebo sú vybavené silikónovými prúžkami proti vyhrňovaniu a podobne. A teraz sa už pozrime na jednotlivé kusy oblečenia pre zimnú cyklistiku:

Zimný dres

Zimný cyklistický dres má samozrejme dlhé rukávy, je zateplený a zároveň umožňuje odvod potu. Obvykle má aj krátky rolák pre lepšie zateplenie krku. Pri zimných jazdách by ste pod neho podľa aktuálnych podmienok mali používať funkčné prádlo, alebo cez neho obliecť cyklistickú vestu alebo bundu.

Cyklistická vesta

Cyklistickú vestu by ste mali mať v zimnom období vždy so sebou. Vďaka tomu, že nemá rukávy, ju môžete zbaliť do ľahkého balíčka a nosiť v batohu alebo vo vrecku dresu. Väčšinou je odolná proti dažďu a vetru. Ak sa zhorší počasie, alebo sa chystáte na dlhší zjazd, kde sa nebudete zahriavať šliapaním a zároveň budete vystavení rýchlemu ochladzujúcemu prúdu vzduchu, vestu si oblečte, aby ste zostali v suchu a v teple.

Cyklistická bunda

Cyklistickú bundu.je dobré použiť vždy, keď teplota klesne pod 10 °C. Väčšina modelov je nepremokavá a priedušná, často membránová, a poskytuje vynikajúcu ochranu proti vetru. Na lepšiu izoláciu výrobcovia používajú tenkú podšívku.

Dlhé cyklistické nohavice

Dlhé cyklistické nohavice, takzvané „čapáky", sú pre zimné jazdy nevyhnutnosťou. Ponúkajú podobne ako zimné dresy zateplenie pri zachovaní dostatočnej priedušnosti. 

Cyklistické funkčné prádlo

Do chladných dní je dobré použiť pod dres alebo cyklistické nohavice ešte špeciálne cyklistické funkčné prádlo, ktorá zateplí a odvedie pot od tela. Ako bolo povedané, vyberajte ideálne funkčné prádlo špeciálne určené pre cyklistiku.

Cyklistické návleky

Cyklistické návleky sa vyrábajú vo forme návlekov na ruky, nohy a nohavice. Návleky na ruky a na nohy slúžia ako doplnok ku krátkemu dresu, respektive krátkym nohaviciam. V zimnom období ich využijete naozaj minimálne, pretože väčšinou budete mať dres s dlhým rukávom a dlhé nohavice.

Návleky na tretry predstavujú dodatočné zateplenie tretier a ochranu nôh nielen pred chladom, ale často aj pred vetrom a vlhkosťou. Návleky sa vyrábajú z neoprénu, lycry alebo moderného softshellu. Kvalitné návleky ponúkajú okrem vodeodolnosti a zateplenia aj priedušnosť, takže noha pod nimi dýcha a nadmerne sa nepotí.

Zimné tretry

Ak to so zimnou cyklistikou myslíte naozaj vážne, nespoliehajte sa len na návleky na tretry, ale investujte do špeciálnych zimných tretier. Tie sú zvyčajne dlhé po členky, nepremokavé a dobre zateplené, takže sa v nich budete cítiť pohodlne aj v zimnom počasí.

Zimné cyklistické rukavice

Zimné cyklistické rukavice ponúkajú okrem istého úchopu riadidiel aj kvalitné zateplenie a ochranu pred vetrom. Ruky ako periférna časť tela môžu veľmi ľahko prechladnúť alebo dokonca premrznúť, navyše sú pri jazde priamo vystavené prúdiacemu vzduchu. Preto zateplenie rúk v žiadnom prípade nepodceňujte. Klasické letné rukavice, dokonca ani s dlhými prstami, nestačia.

Čiapka pod helmu

Cyklistické helmy sú vyrábané skôr na použitie v teplejšej polovici roka, takže umožňujú dobré vetranie, ale hlavu nijako nezateplia. Preto je v zime nevyhnutné použiť špeciálnu čiapku pod helmu. Tie sa vyrábajú v rôznej hrúbke a z rôznych materiálov, ktoré sú prispôsobené odlišným teplotným podmienkam. Na zimnú jazdu je dobré mať so sebou dve, každú v inej hrúbke.