Ako vybrať cyklistickú prilbu
Cyklistická prilba by mala byť neoddeliteľnou súčasťou výbavy každého cyklistu. Nezáleží na tom, či ste pretekár, rekreačný jazdec, alebo si na bicykli len občas zájdete po rohlíky.
Rýchlosť, ktorú na bicykli dosahujete, môže byť pri páde dostatočná na spôsobenie zranenia s vážnymi alebo smrteľnými následkami. Preto nepodceňujte svoju bezpečnosť a cyklistickú prilbu si zaobstarajte.
Pre základnú orientáciu pri výbere cyklistickej prilby vám pomôže tento text. Ak máte ďalšie otázky alebo si chcete konzultovať svoj výber, radi vám pomôžeme priamo v našej kamennej predajni Ski a Bike Centrum Radotín.
Vhodné modely prilieb nájdete v oddelení cyklistické prilby.
Video pre rýchlu orientáciu pri výbere
Cyklistická prilba je povinná do 18 rokov
Podľa platných legislatívnych predpisov musí cyklistickú prilbu používať každý cyklista mladší ako 18 rokov. Dospelí síce nemajú povinnosť používať cyklistickú prilbu, ale ak sa pozriete na štatistiky Prezídia dopravnej polície SR, možno by ste sa za zmenu legislatívy prihlásili. Podľa týchto štatistík totiž v štátoch Európskej únie dôjde pri cyklistike každoročne k približne 600 000 poraneniam hlavy.
Kategórie cyklistických prilieb
Cyklistické prilby je možné rozdeliť do týchto kategórií:
Cestné prilby:
prilby primárne určené pre cyklistiku na cestných alebo krosových bicykloch. Môžu sa používať aj na horských bicykloch, konštrukčne sa zameriavajú na čo najnižšiu hmotnosť a čo najlepšie odvetrávanie. Pozrieť si ich môžete v oddelení cestné prilby.
MTB prilby:
táto kategória sa oproti cestným prilbám líši prakticky iba prítomnosťou štítu proti slnku a niekedy robustnejšou konštrukciou, prípadne tvarom, ktorý viac chráni týl hlavy. Aj u týchto prilieb je snaha dosiahnuť čo najlepšie odvetrávanie a čo najlepší pomer hmotnosti a odolnosti. MTB prilby sú použiteľné ako v teréne, tak aj na ceste. Nájdete ich v oddelení MTB prilby.
Prilby BMX:
tieto helmy vynikajú špecifickým designom, lahodiacim fanúšikom skate subkultúry. Kvôli vzhľadu je niekedy potlačené odvetrávanie, tieto prilby sú okrem cyklistiky použiteľné aj na korčuľovanie alebo skateboarding. U nás ich nájdete v sekcii BMX helmy.
Integrálne prilby na zjazd a freeride:
ktoré sa vizuálne podobajú helmám na motocykel, poskytujú maximum ochrany pri zjazdoch v náročnom teréne. Konštrukcia je prispôsobená na čo najvyššiu bezpečnosť, prilba je veľmi robustná, chráni aj čeľusť jazdca a hlavu z boku a zozadu, väčšinou nie je možné ju dobre odvetrávať a jej hmotnosť je v porovnaní s predchádzajúcimi kategóriami vyššia. Zjazdové integračné prilby sú použiteľné prakticky len na zjazd a freeride. Prezerajte v oddelení DH a freeride prilby.
Ďalšie špeciálne prilby:
napríklad aerodynamické prilby s predĺženou zadnou časťou. Používajú sa napríklad na časovky alebo triatlon.
Cyklistické prilby sa dajú tiež děliť na:
Detské cyklistické prilby - od najmenších veľkostí pre najmladších cyklistov.
Dámske prilby - špecifický dámsky design, menšie veľkosti.
Pánske / unisex prilby - pre všetkých, ktorým nevyhovujú prvé dve kategórie prilieb.
Ako vybrať cyklistickú prilbu?
Ak si vyberáte novú cyklistickú prilbu, skúste sa zamerať na týchto 6 bodov:
1.Na prvom mieste správna veľkosť
Prilba musí mať správnu veľkosť a správne sedieť, nesmie nikde tlačiť, ani byť voľná.
2. Vhodná kategória prilby
Premyslite si, kde a ako budete jazdiť, podľa toho vyberte vhodnú kategóriu prilby. Nie je úplne ideálne vyraziť napríklad do bikeparku na zjazdovú trať s ľahkou cestnou prilbou.
3. Odvetranie prilby
Kvalitné odvetranie prilby je niečo, čo naozaj oceníte. Zle odvetraná prilba môže pri jazde za letných dní viesť k prehriatiu.
4. Bezpečná prilba
Nikdy nekupujte prilbu, ktorá nie je vybavená príslušnými bezpečnostnými certifikátmi, aj keď cena takejto prilby môže byť lákavá.
5. Konštrukcia a vybavenie prilby
Kvalitná konštrukcia pomáha zvýšiť pevnosť prilby pri súčasnom znížení hmotnosti. Vybavenie kvalitnej prilby môže zahŕňať napríklad nastaviteľný štít, lepšie polstrovanie alebo integrovanú blikačku.
6. Hmotnosť prilby
Ľahšia prilba je vždy lepšia, ale nízka hmotnosť nesmie byť na úkor bezpečnosti. Kvalitné ľahké prilby majú preto konštrukciu vystuženú napríklad kevlarom alebo karbónom.
Konštrukcia prilby - polystyrén, kevlar, karbón
Cyklistické prilby sú vyrábané takzvanou in-mold technológiou, teda vstrekovaním expandovanej polystyrénovej peny do tvrdej plastovej škrupiny. S cieľom znížiť hmotnosť pri súčasnom zachovaní pevnosti prilieb niektorí výrobcovia používajú kombináciu dvoch druhov polystyrénovej peny s rôznou hustotou (napr. Dual Density System u firmy Specialized).
Ešte kvalitnejšie (z hľadiska pevnosti a nízkej hmotnosti) sú prilby, ktoré sú vo vnútri polystyrénu vystužené pleteninou z rôznych materiálov. Ide najmä v poslednej dobe o populárny karbón, hliník alebo kevlar. Práve kevlarovú ručne pletenú výstuhu s názvom Kevlar Inner Matrix využíva opäť Specialized, napríklad u modelu S-Works Prevail. Firma Giro zase používa nylónovú výstuhu Roll Cage, jej konkurenti od Bellu zase vystužujú svoje špičkové prilby karbónovou kostrou (Composite Fiber Intake).
Ochrana mozgu pred rotačnými silami - technológia MIPS
Vedci dokázali, že najväčšie nebezpečenstvo, ktoré hrozí hlave počas pádu pri jazde na bicykli, nepredstavuje samotný náraz hlavy do zeme, ale následne vzniknuté rotačné sily pôsobiace na mozog. Preto sa niektorí výrobcovia zamerali na vývoj riešení, ktoré by tieto sily eliminovali. V tomto smere sa zatiaľ etabloval systém MIPS, ktorý používajú napríklad prilby POC Giro, Bell, Giro a ďalšie značky.
Systém MIPS využíva na pohlcovanie devastujúcich rotačných síl klznú vložku medzi dvoma vrstvami škrupiny prilby, ktoré sa pri páde vzájomne pootočia. Vďaka tomu sa rotačné sily už neprenášajú ďalej na mozog.
Nový materiál Koroyd
Koroyd je špeciálny materiál tvorený množstvom polymerových trubičiek šesťuholníkového prierezu, zvarených k sebe. Tento materiál, používaný v niektorých modeloch cyklistických prilieb, vykazuje jedinečnú schopnosť plynule absorbovať energiu nárazu. Testy ukázali, že Koroyd spomalí až o 35 % viac energie nárazu než v prilbách bežne používaný extrudovaný polystyrén (EPS) rovnakej hrúbky.
Lyžiarske prilby s technológiou Koroyd výrazne znižujú riziko vzniku a prípadnú závažnosť zlomenín lebky a traumatických poranení mozgu ako následok úderu do hlavy pri páde na bicykli. Technológia Koroyd sa najčastejšie používa v cyklistických prilbách Smith.
Certifikácia bezpečnosti - bezpečná prilba na bicykel
Všetky cyklistické prilby predávané v Slovenskej republike musia spĺňať normu ČSN EN 1078. Informácia o splnení tejto normy by mala byť priamo na prilbe uvedená. Môžete sa tiež stretnúť s medzinárodnými alebo zahraničnými atestami ako CPSC, SNELL B90A, CE a AS/NZS. O certifikácii je dobré sa presvedčiť najmä pri kúpe neznačkových lacných prilieb.
Veľkosť cyklistickej prilby
Cyklistické prilby sú vybavené kolieskom popr. iným mechanizmom na reguláciu veľkosti. Výnimkou sú len niektoré BMX a zjazdové prilby. U niektorých prilieb, najmä detských, sa veľkosť nereguluje kolieskom, ale pomocou elastických páskov, ktoré sa samy roztiahnu do potrebnej pozície (One Step Fit System od firmy Bell). V prípade prilieb pre dospelých je veľkosť odstupňovaná takto: S – 50–54 cm (rozmer udáva obvod hlavy), M – 54–58, L – 58–62. U niektorých výrobcov sa tieto čísla môžu mierne líšiť. Vyrábajú sa však aj väčšie prilby s obvodom 64 cm.
Pri skúšaní by prilba mala dobre sedieť na hlave bez toho, aby niekde tlačila. Ak vás prilba tlačí na bokoch hlavy, skúste iný model alebo inú značku prilby.
Správna pozícia cyklo prilby
Správna pozícia prilby na hlave je kľúčová na to, aby prilba správne plnila svoju ochrannú funkciu, musí byť umiestnená na hlave v správnej – teda približne vodorovnej pozícii.
Predná časť prilby by mala zasahovať asi do polovice čela. Pri nosení musí byť pod bradou zapnutý remienok, za ktorý by mali ísť zasunúť maximálne dva prsty.
Prilba musí byť tiež dotiahnutá tak, aby sa na hlave nehýbala.
Ako správne nosiť prilbu na bicykel
Hmotnosť cyklistickej prilby
Hmotnosť cyklistickej prilby je veľmi dôležitá, veď pri celodennej vychádzke môžete mať helmu na hlave niekoľko hodín. Váha prilby by však nikdy nemala ísť na úkor bezpečnosti. Súčasní výrobcovia dokážu vyrábať bezpečné top modely prilieb s hmotnosťou okolo alebo aj o niečo menej než 200 gramov.
Cyklistická prilba a odvetranie
Odvetrávanie je pri cyklistickej prilbe veľmi dôležité, pretože je potrebné počítať s tým, že prilbu budete používať aj počas veľmi horúcich dní. Neodvetraná prilba môže v horúčavách spôsobiť prehriatie cyklistu, takže sa neoplatí odvetranie helmy podceňovať.
Aj v prípade vetrania pracujú výrobcovia prilieb s dômyselnými systémami, ktoré spravidla fungujú na princípe nasávania chladného vzduchu v prednej časti prilby a jeho vedenia špeciálnymi kanálmi po obvode prilby a okolo hlavy. V zadnej časti prilby je potom ďalšími otvormi odvádzaný ohriaty vzduch od hlavy.
Systém zapínania cyklistickej prilby
Pri kúpe cyklistickej prilby venujte pozornosť systému zapínania. Remienky by nemali prísť do kontaktu s ušami, pretože pri dlhších jazdách by vás mohli začať drieť. Kvalitné prilby ponúkajú možnosť prispôsobenia priestoru okolo uší i nastavenia dĺžky remienka pod bradou.
Antibakteriálne výstelky
Pre jednoduchšie udržiavanie hygieny je praktické, ak má prilba vyberateľnú vnútornú výstelku. Tá býva zvyčajne k prilbe pripevnená suchým zipsom a dá sa jednoducho vybrať a vyprať. Kvalitné prilby majú túto výstelku vyrobenú z antibakteriálneho materiálu X-static, ktorý obsahuje ióny striebra, čím ničí baktérie a zabraňuje vzniku zápachu.
Design hrá rolu
Design by nemal byť hlavným faktorom, podľa ktorého vybírate prilbu, ale aj naň je dobré prihliadnuť. Čierne a tmavé prilby samozrejme viac pohlcujú slnečné žiarenie, čo znamená väčšie teplo, zatiaľ čo pestré a svetlé prilby sú lepšie viditeľné. Výrobcovia samozrejme prispôsobujú design rôznym cieľovým skupinám zákazníkov, vzhľadovo sa najviac líšia pánske, dámske a detské prilby.
Doplnky pre cyklistické prilby
Pre chladnejšie jarné a jesenné dni je dobré doplniť helmu cyklistickou šatkou, ktorá ochráni vašu hlavu pred studeným vetrom. V teplejších dňoch sa zase hodí čelenka, ktorá zabráni stekaniu potu do tváre.
Veľmi vhodné – najmä u detí – je doplniť prilbu zadnou blikačkou. Hlava je najvyšším bodom cyklistu, a tak je na nej blikačka najlepšie viditeľná. Niektoré prilby majú v zadnej časti pripravený úchyt na blikačku, niekoľko detských a dospelých modelov prilieb sa predáva už rovno so vstavanou blikačkou.
Ak si nie ste istí správnym výberom cyklistickej prilby, radi vás privítame v našom obchode Ski a Bike Centrum Radotín, kde vám naši vyškolení predajcovia pomôžu a poradia.