Ako vybrať cyklistický batoh
Určite nás všetkých láka romantická predstava cyklistu, ktorý si len tak naľahko, v tričku alebo drese, brázdi cestu či lesnú cestičku. Ale či chcete, alebo nie, na bicykel si vždy musíte vziať pár vecí, ktoré treba niekam uložiť. A ak si nemôžete dovoliť luxus sprievodného vozidla, tento logistický problém bude musieť vyriešiť cyklistický batoh.
Ako ho správne vybrať, aby vás čo najmenej obmedzoval v cyklistickom rozlete a zároveň čo najlepšie plnil svoju funkciu?
Pre základnú orientáciu vo výbere cyklistického batohu vám pomôže tento text. Ak sa budete chcieť opýtať na ďalšie podrobnosti alebo konzultovať váš výber, radi vám pomôžeme priamo v našej kamennej predajni Ski a Bike Centrum Radotín.
Video ako vybrať cyklistický batoh
Dostatočný objem cyklistického batohu
V prvom rade je potrebné si premyslieť, aký objem batohu budete potrebovať. To samozrejme závisí od dĺžky vašich výjazdov. Na intenzívny dvojhodinový tréning, kde potrebujete hlavne vodu a základné náradie, vám postačí menší batoh, než na celodenný výlet do lesov, kde sa neobídete bez desiaty, náhradnej duše, oblečenia a podobne.
Batohy na bicykel a ich veľkosť
Okrem objemu batohu sledujte aj výšku batohu, ktorá rozhoduje o tom, či vám batoh bude dobre sedieť na chrbáte. Ak ste menšej postavy, určite si vyberiete nižší batoh ako dvojmetrový „habán“. Dámy a deti tiež ocenia možnosti určené špeciálne pre nich. Dámske batohy sú nižšie a užšie v ramenách, detské modely sú samozrejme celkovo menšie.
Batohy na bicykel pomáhajú so zabezpečením pitného režimu
Jednou z najdôležitejších vecí, bez ktorej sa nezaobíde žiadny cyklista, je zásoba tekutiny na dostatočnú hydratáciu organizmu. Ak plánujete tekutiny prevážať v batohu, počítajte už vopred s miestom, ktoré zaberú. Do batohov sa vyrábajú špeciálne pitné vaky s objemom až 3 litre. Rovnako sa rozhodnite, či uprednostníte batoh s integrovaným vodným rezervoárom (viac o týchto batohoch nájdete v článku ako vybrať camelbak , alebo či si rezervoár dokúpite zvlášť, prípadne do batohu vložíte klasickú cyklistickú fľašu. Pri používaní vodného rezervoáru je určite lepšie, keď má batoh špeciálny otvor na vyvedenie hadičky, inak musíte jazdiť s pootvoreným zipsom.
Cyklobatohy majú tvar prispôsobený cyklistike.
Nezabudnite, že cyklistické batohy sú už svojou konštrukciou a tvarom predurčené na pohodlné používanie v sedle bicykla. Zadná časť batohu je konštrukčne zakrivená tak, aby jej tvar vyhovoval pozícii jazdca s ohnutým chrbtom. Preto je vhodné na bicykel používať špeciálny cyklistický batoh a nie napríklad batoh určený na outdoorové aktivity.
Aby sa chrbát nepotil
Veľmi dôležitý je aj spôsob riešenia zadnej časti batohu s ohľadom na zachovanie odvetrávania vášho chrbáta. Pri fyzickej aktivite sa totiž chrbát zakrytý batohom veľmi potí. Preto výrobcovia batohov vymýšľajú rôzne systémy konštrukcie chrbtovej časti, aby sa k vášmu chrbtu dostal vzduch a potenie sa tak čo najviac obmedzilo.
Vynikajúce odvetrávanie ponúka renomovaný nemecký výrobca batohov Vaude pod názvom Aeroflex. Batohy s týmto systémom priliehajú na chrbát len pomocou priedušnej sieťoviny natiahnutej na ľahký oceľový rám. Vďaka rámu je medzi sieťovinou a telom batohu vždy priestor, cez ktorý môže voľne prúdiť vzduch, čo je pravdepodobne najlepšie riešenie problému s potením chrbta.
Firma Camelbak rieši problém odvetrávania systémami N.V.I.S. a Air Director. Podobné prístupy volia aj ďalší výrobcovia, ako je Dakine alebo Fox.
Nastaviteľné ramenné popruhy
Veľmi dôležitým atribútom kvalitného cyklistického batohu sú nastaviteľné ramenné popruhy, ktoré umožňujú fixáciu na chrbte v správnej polohe. Všimnite si tiež, či sú popruhy polstrované a odvetrané, a či sú vybavené hrudným (a v prípade väčšieho batohu aj bedrovým) pásom, ktorý umožňuje presne nastaviť polohu batohu a tým odľahčiť váš chrbát. Hrudný pás tiež zabezpečí, že Vám batoh pri jazde v teréne nebude sklzávať a pohybovať sa na chrbte.
Batoh sa pri správnom nastavení popruhov na chrbte nehýbe a nemení vaše ťažisko, čo umožňuje udržať rovnováhu aj v náročných pasážach.
Cyklistické batohy a ich vybavenosť
Cyklistický batoh môže byť vybavený množstvom drobností, ktoré výrazne zvyšujú pohodlie pri jeho používaní. Ide napríklad o špeciálne polstrované vrecko na cyklistické okuliare, ktoré vašu optiku ochráni nielen pred mechanickým poškodením, ale – ak ju budete dôsledne používať len na okuliare – aj pred znečistením. Niektoré batohy sú tiež vybavené organizérom na uloženie cyklistického náradia a ďalších drobností. Ide o systém vreciek, vďaka ktorým sa vám nestane, že dlhé minúty nebudete môcť v útrobách batoha nájsť montpáky alebo lepenie a budete kvôli tomu musieť vysypať celý obsah batohu na zem. Podobnú službu vám poskytne špeciálny háčik alebo šnúrka na pripnutie kľúčov. V prípade nepriaznivého počasia využijete aj pláštenku, ktorá býva zrolovaná a pripnutá vo vnútri špeciálnej kapsičky na vonkajšej strane batoha a dá sa kedykoľvek rozvinúť, aby ste ochránili batoh aj s jeho obsahom pred lejakom. Príjemná je aj možnosť upevnenia cyklistickej prilby na vonkajšej strane batoha, či už pomocou popruhov, alebo špeciálneho polootvoreného vrecka.
Cyklobatohy a bezpečnosť
Veľkým plusom je vybavenie batoha reflexnými prvkami alebo úchytmi na zavesenie blikačky. Batoh máte pri jazde na chrbte a odrazové prvky alebo blikačka sú na batohu veľmi dobre viditeľné aj z veľkej diaľky.