Ako vybrať detskú prilbu na bicykel
Cyklistická prilba by mala byť neoddeliteľnou súčasťou výbavy každého cyklistu, pričom deťom mladším ako osemnásť rokov ju predpisuje aj zákon. Zranenia hlavy sú totiž v cyklistike veľmi časté a samozrejme aj nebezpečné. Preto svoje deti vybavte kvalitnou cyklistickou prilbou, aj keď zatiaľ jazdia len na najmenšom dvanásťpalcovom bicykli, alebo dokonca iba na odrážadle.
Ak si ani potom nebudete vedieť rady, nezabudnite, že nie sme len e-shop. Radi vás privítame priamo v našej kamennej predajni Ski a Bike Centrum Radotín, kde vám s výberom detskej cyklistickej prilby pomôžu naši cyklistickí špecialisti.
Technológie a certifikácia cyklistických prilieb
Detské cyklistické prilby sú väčšinou, rovnako ako prilby pre dospelých, vyrábané takzvanou in-mold technológiou, teda vstrekovaním expandovanej polystyrénovej peny do tvrdej plastovej škrupiny. Občas narazíte aj na lacnejšie prilby, ktoré sú vyrábané staršou technológiou nazývanou lepenie, ktorá nemá takú životnosť a nie je taká kvalitná.
Z hľadiska bezpečnosti je dôležité, aby bola prilba certifikovaná. Prilby predávané v Českej republike musia spĺňať normu ČSN EN 1078.
Veľkosť detskej prilby
Cyklistická prilba by mala na hlave pohodlne sedieť, aniž by kdekoľvek tlačila, zároveň by však mala byť tesná a nemala by ani rozopnutá spadnúť pri predklone z hlavy. Detské prilby sú vždy vybavené mechanizmom na nastavenie veľkosti, či už je to otočné koliesko, alebo iba elastické pásky, ktoré sa prispôsobia obvodu hlavy. Najmenšie detské cyklistické prilby majú pri úplnom utiahnutí mechanizmu vnútorný obvod 44 cm.
Správna pozícia prilby a jej zapínanie
Prilba by mala na hlave sedieť najlepšie vodorovne, jej predná časť by mala zasahovať približne do stredu čela. Pri nosení musí byť zapnutý remienok na brade, pod ktorý by mali ísť zastrčiť maximálne dva prsty. Prilba musí byť zároveň dostatočne dotiahnutá, aby sa na hlave nehýbala.
Hmotnosť detskej cyklistickej prilby
Hmotnosť je u detskej cyklistickej prilby veľmi dôležitá, veď dieťa môže mať prilbu na hlave aj niekoľko hodín počas jazdy. Najľahšie kvalitné detské prilby vážia okolo 220 gramov.
Detská cyklistická prilba a odvetrávanie
Prilbu bude dieťa používať prevažne v letných mesiacoch, preto je veľmi dôležité, aby bola kvalitne odvetraná. Viac o odvetrávaní cyklistických prilieb sa dočítate v článku ako vybrať cyklistickú prilbu.
Pozornosť venujte aj systému zapínania. Podbradné remienky by nemali prichádzať do kontaktu s ušami, pretože pri dlhšej jazde by mohli dieťa odierať. Kvalitné prilby majú možnosť prispôsobenia priestoru okolo uší aj nastavenia dĺžky podbradného remienka.
Doplnky
Pre chladnejšie dni je dobré doplniť prilbu šatkou, ktorá ochráni hlavu dieťaťa pred studeným vetrom. V teplejších dňoch zase šatka zabráni stekaniu potu do tváre. U detí je veľmi vhodné doplniť prilbu zadnou blikačkou na prilbu. Keďže dieťa je malé a ľahko prehliadnuteľné, môže umiestnenie blikačky na helmu – teda na najvyšší bod detského cyklistu – výrazne pomôcť jeho zviditeľneniu a tým pádom aj bezpečnosti. Niektoré detské prilby majú v zadnej časti pripravený úchyt na blikačku, alebo sa dokonca predávajú rovno s integrovanou blikačkou.
Ďalšie informácie o cyklistických prilbách nájdete v článku ako vybrať prilbu na bicykel.