Ako vybrať kolobežku

Kolobežky pre deti (ale aj pre dospelých) sa tešia stále väčšej obľube ako zaujímavá alternatíva ku klasickému bicyklu. Ponúkajú iný pohyb, zapájajú odlišné svalové skupiny a určite sú veľmi vhodné na spestrenie pohybových aktivít vašich detí. Samostatnou kapitolou sú mestské kolobežky, na ktorých sa deti "vybláznia" aj na malom plácku pred domom, keď práve nie je čas na výlet do prírody. Poďme sa pozrieť, ako detskú kolobežku vyberať.

Pokiaľ si nebudete vedieť rady ani po prečítaní článku, nezabudnite, že nie sme len e-shop. Radi vás privítame priamo v našom kamennom obchode, kde vám naši cyklistickí odborníci pomôžu s výberom vhodného modelu detskej kolobežky.

Pri výbere detskej kolobežky sa v prvom rade zamerajte na to, kde bude dieťa najviac jazdiť. Pre mestské jazdenie a šantenie v skate parkoch sú vhodné "street" kolobežky s malými až strednými plnými polyuretánovými kolieskami, ktoré sú výborne ovládateľné a ľahké, avšak nie sú určené na dlhšiu kontinuálnu jazdu.

Naopak na dlhšie výlety po cyklotrase alebo do prírody sú vhodné kolobežky s veľkými nafukovacími kolesami (16 až 20 palcov, väčšie sú pre deti ťažšie ovládateľné).

Po výbere vhodnej kategórie kolobežky sledujte pri zvažovaných modeloch ich nosnosť, veľkosť, či majú možnosť nastavenia (riadidlá) a možnosť zloženia, aké majú brzdy, materiál rámu a celkovú kvalitu spracovania.

Na čo si dávať pozor pri výbere detskej kolobežky:

  • nosnosť a hmotnosť
  • vhodná veľkosť, nastaviteľnosť
  • skladacia alebo pevná konštrukcia
  • typ a kvalita bŕzd
  • typ koliesok
  • kvalita spracovania a komponentov, materiál rámu

Nosnosť a hmotnosť

Na nosnosť si dajte pozor najmä pri lacných plastových modeloch. U kvalitných kolobežiek z hliníka alebo ocele by nemal byť problém s nosnosťou. Pri kolobežkách určených do terénu alebo do skateparku je potrebné počítať s tým, že pri skokoch je okamžité zaťaženie kolobežky vyššie, než je hmotnosť jazdiaceho dieťaťa.

Čo sa týka hmotnosti, je samozrejme vhodné, aby bola kolobežka čo najľahšia, avšak pri zachovaní dostatočnej pevnosti, čo nemusí splniť niektoré plastové modely. Ľahká kolobežka sa lepšie ovláda a takisto sa deťom alebo rodičom v prípade potreby ľahšie prenáša.

Vhodná veľkosť, nastaviteľnosť

Výber vhodnej veľkosti detskej kolobežky je kľúčový pre to, aby sa dieťa na kolobežke cítilo pohodlne a zároveň bolo schopné ju ľahko ovládať. Riadidlá by mala dosahovať približne k bedrovým kĺbom dieťaťa. S nižšími riadidlami sa dieťa musí príliš ohýbať, čo vedie k nepohodliu a preťažovaniu chrbta. Naopak vyššie riadidlá dieťaťu výrazne sťažujú ovládateľnosť kolobežky.

Veľkým plusom je možnosť nastaviť výšku riadidiel, samozrejme čím väčší  rozsah, tým lepšie. Kolobežka dieťaťu vydrží dlhšie.

Dôležitá je tiež výška nášľapu od zeme. Ak je príliš vysoká, dieťa sa pri jazde zbytočne namáha – o to viac musí stojnú nohu vždy pokrčiť, aby sa mohlo odraziť. Príliš nízka výška nášlapu zase predstavuje nebezpečenstvo pri prejazde cez nerovnoti alebo cez prekážky. Ideálna výška nášlapu pri detskej kolobežke je 5-6 cm.

Skladacia konštrukcia

Skladaciu konštrukciu oceníte najmä u mestských kolobežiek a u kolobežiek pre malé deti. Mestské kolobežky deti obvykle používajú v skate parkoch, kam často cestujú verejnou dopravou, takže je užitočná možnosť kolobežku zložiť, čo ocenia aj v prípade, že si ju berú so sebou do školy.

U malých detí je zase časté, že počas prechádzky nevydržia celú dobu jazdiť a kolobežku je nutné časť cesty niesť, naložiť do kočíka a podobne. Pre takéto prípady je skladacia konštrukcia veľkým prínosom.

Typ a kvalita bŕzd

Zatiaľ čo pri mestských kolobežkách je štandardom použitie zadnej nášľapnej brzdy, turistické kolobežky na dlhšie výlety do prírody alebo na cyklistické chodníky bývajú vybavené brzdami čeľusťovými (V-brzdy) alebo kotúčovými.

Kotúčové brzdy sú účinnejšie, ale aj drahšie, dalo by sa povedať, že pre bežné používanie stačia brzdy čeľusťové, zatiaľ čo „kotúčovky“ sa používajú skôr pri kolobežkách určených na závodné použitie alebo na strojoch určených na jazdu v náročnom horskom teréne, kde je potrebná vysoká účinnosť bŕzd.

Typ koliesok

O kolieskach sme už hovorili na úvode, keď sme si rozdelili kolobežky na mestské a turistické. Pri mestských plných polyuretánových kolieskach zohráva rolu tvrdosť – čím tvrdšie kolieska, tým odolnejšie a rýchlejšie, avšak menej stabilné a pohodlné. Taktiež horšie držia v zákrutách.

Kolobežky podľa veľkosti koliesok: priemer 4" (100-105 mm), priemer 5" (120-125 mm), priemer 6" (145-150 mm), priemer 8" (200-230 mm), priemer 12".

U turistických modelov s klasickými nafukovacími zapletenými kolesami  platí, že väčšie kolesá ponúkajú ľahšiu jazdu s lepšou zotrvačnosťou a lepším prekonávaním prekážok. U detských kolobežiek by však priemer ráfikov nemal presahovať 20”, pretože väčšie kolesá sú už pre deti zle ovládateľné.

Rám a kvalita spracovania 

Detské kolobežky sa najčastejšie vyrábajú z plastu, ocele, hliníka alebo karbónu. Pri plastových modeloch si dávajte pozor, aby kolobežka mala dostatočnú nosnosť a zároveň tuhosť, aby sa pri jazde nekrútila a neohýbala.

To príliš nehrozí pri oceľových kolobežkách, ktoré sú pevné, odolné a veľa unesú, ich nevýhodou je však vyššia hmotnosť.

Asi najvhodnejším materiálom pre detské kolobežky je hliník, respektíve jeho zliatiny. Tie ponúkajú dostatočnú tuhosť pri zachovaní nízkej hmotnosti. Predčí ich snáď jedine karbón, ktorý vyniká pomerom tuhosti a ľahkosti, ale jeho nevýhodou je vyššia cena.

Pri výbere nezabudnite sledovať celkovú kvalitu spracovania a použitých komponentov. Dôležité je napríklad to, aby z kolobežky nevyčnievalo nič, o čo by sa dieťa mohlo pri páde zraniť. Ideálne je, ak sú všetky skrutky zapustené, spoje hladko zabrúsené, riadidlá sú vybavené penovou krytkou a podobne.

Nezabudnite na prilbu a chrániče!

Pri jazde na kolobežke by mali najmä pre deti platiť rovnaké pravidlá ako pri cyklistike. To znamená, že nikdy by nemali vyraziť bez certifikovanej detskej prilbyideálne doplnenej aj o ďalšie chrániče, napríklad lakťové a kolenné.