Ako vybrať rohy na bicykel
Rohy na bicykel, teda kolmé nástavce na konci riadidiel, prinášajú väčšiu variabilitu úchopu a uľahčujú niektoré jazdné situácie. Poďme si povedať, ako sa zorientovať v neprebernom množstve rôznych typov. Poradíme, či zvoliť ergonomické, rovné alebo zahnuté rohy. Rozoberieme aj materiály, z ktorých sa rohy vyrábajú.
Ak si nebudete vedieť poradiť ani potom, nezabudnite, že nie sme len e-shop. Radi vás privítame priamo v našej kamennej predajni Ski a Bike Centrum Radotín, kde vám s výberom rohov riadidiel pomôžu naši cyklistickí špecialisti.
Ako bolo spomenuté na začiatku, rohy na bicykel prinášajú väčšiu variabilitu úchopu, vďaka čomu si unavené ruky môžu oddýchnuť pri inom spôsobe držania riadidiel. Úchop riadidiel v inom uhle tiež umožňuje lepšie pracovať s ťažiskom. Rohy sú efektívne najmä pri stúpaní, keď umožňujú posunúť ťažisko viac dopredu a tým zaťažiť aj predné koleso, ktoré má inak tendenciu sa v prudších výjazdoch zdvíhať.
Dĺžka rohov
Rohy na riadidlá sa vyrábajú v rôznych dĺžkach. Donedávna boli najrozšírenejšie rohy na celú dlaň, prípadne zahnuté modely, ktoré umožňovali úchop celou dlaňou kolmo na riadidlá, tak tiež úchop rovnobežne s riadidlami. Dnes získavajú čoraz väčšiu obľubu krátke cyklistické rohy, s ktorými jazdec drží riadidlá z boku a za rohy sa pridržiava len dvoma alebo tromi prstami, aby mu ruky neskĺzli z riadidiel. Výber dĺžky rohov je čisto subjektívna záležitosť, avšak samozrejme platí, že čím kratšie rohy, tým nižšia hmotnosť.
Tvar a ergonómia rohov
Na trhu sú dnes rohy mnohých rôznych tvarov. Od rovných s kruhovým prierezom až po zahnuté a ergonomicky tvarované. Pri výbere opäť záleží na tom, čo vám viac vyhovuje, ale ergonomické rohy predsa len ponúkajú väčšie pohodlie pri úchope a menšiu únavu horných končatín, najmä pri dlhších výjazdoch.
Značky, ktoré sa pri svojich rohoch najviac zameriavajú na ergonómiu úchopu, sú pravdepodobne Specialized a Ergon. Ergonomické rohy Specialized sa ponúkajú v lacnejšej pogumovanej verzii aj v karbónovej verzii pre náročnejších cyklistov.
Materiál a hmotnosť
Rohy sa najčastejšie vyrábajú z hliníka, ocele alebo karbónu. Materiál ovplyvňuje najmä hmotnosť rohov. Najťažšie sú oceľové rohy, najľahšie zase karbónové.
Kompatibilita rohov a riadidiel
Pri výbere je potrebné dbať na kompatibilitu rohov a riadidiel. Štandardne vyrábané rohy je možné namontovať na bežné riadidlá, no ak máte karbónové riadidlá, musíte na montáž rohov použiť špeciálnu hliníkovú vložku do riadidiel, inak by ste ich mohli poškodiť.
Medzi ortodoxnými bikermi panuje nepísané pravidlo, že rohy nie je možné použiť na ohnuté riadidlá, tzv. lastovičky. Dôvodom je však len estetické hľadisko, technicky používanie rohov na lastovičky vôbec nič nebráni a je len na vás, či si rohy na takéto riadidlá namontujete.
Integrované rohy s gripmi
Zaujímavým riešením sú rohy integrované s gripmi na riadidlá Ergon. Výhodou je kompaktný celok, lock-on upevnenie gripov, ktoré umožňuje nezávislé nastavenie polohy gripov aj rohov.