Ako vybrať svetlo na bicykel
Pri výbere svetla na bicykel sa rozhodujte podľa toho, či potrebujete vidieť za tmy, alebo chcete byť len lepšie viditeľní vy sami. V prvom prípade siahnite po vysoko svietivom svetle, v druhom postačí bezpečnostné svetlo, teda blikačka. Ďalej si všímajte, ako je riešené napájanie energiou a tiež ako a kam je možné svetlo upevniť.
Ak si nebudete vedieť rady ani po prečítaní článku, nezabudnite, že nie sme len e-shop. Radi vás privítame priamo v našej kamennej predajni, kde vám naši cyklistickí špecialisti pomôžu s výberom vhodného modelu svetla na bicykel.
Kategória a prevedenie
Osvetlenie na bicykel sa dá rozdeliť do dvoch základných kategórií. Prvú tvoria svetlá, ktoré vám umožnia vidieť a bezpečne jazdiť aj v zhoršených svetelných podmienkach, za súmraku a tmy. Ponúkajú vysokú svietivosť, sú zvyčajne nabíjateľné a drahšie než blikačky.
Blikačky, teda bezpečnostné svetlá, tvoria druhú kategóriu svetiel. Ich úlohou je výrazne zlepšiť vašu viditeľnosť zo strany vodičov a tým zvýšiť vašu bezpečnosť. Ich svietivosť však nestačí na to, aby ste na cestu v noci videli len s ich pomocou. Štandardom je biela predná a červená zadná blikačka. Bezpečnostné svetlá majú väčšinou menší počet LED diód, častejšie využívajú jednorazové batérie a sú lacnejšie.
Svetlá na bicykel sa predávajú buď jednotlivé, alebo predné a zadné svetlo v sade. Výhodou sady je rovnaký design a rovnaká svietivosť oboch svetiel, navyše v sade vyjdú svetlá zvyčajne lacnejšie.
Svietivosť
Svietivosť je fyzikálna veličina, ktorej základnou jednotkou je lumen. U každého konkrétneho svetla na bicykel býva svietivosť v luménoch uvedená na obale, takže ju možno ľahko porovnať. Veľmi orientačne sa dá povedať, že blikačky majú svietivosť do 100 lumenov, svetlá pre bezpečnú nočnú jazdu po cyklotrase okolo 200 lumenov a svetlá pre nočnú jazdu v teréne, kde je potrebné dobre vidieť aj terénne nerovnosti, by mali mať viacako 300 lumenov. Obvykle samozrejme platí, že čím vyššia svietivosť, tým je svetlo drahšie.
Okrem samotnej svietivosti zohráva veľkú úlohu aj tvar svetelného kužeľa, ktorý svetlo produkuje. Pre nočnú jazdu po otvorenej cyklotrase alebo na miestach s okolitým rozptýleným svetlom je vhodný skôr úzky a dlhý svetelný kužeľ. Pre nočnú jazdu v teréne alebo na traili, kde je potrebné lepšie periférne videnie, by mal byť svetelný kužeľ dostatočne široký.
Porovnávať sa dá aj počet LED diód, ktoré svetlo obsahuje. Čím ich je viac, tým lepšie osvetlenie svetlo poskytuje. LED diódy sú v súčasnosti vďaka nízkej energetickej náročnosti a odolnosti úplne prevažujúcim svetelným zdrojom v oblasti osvetlenia na bicykel.
Napájanie
Osvetlenie na bicykel využíva ako zdroj energie buď dobíjacie Li-Ion batérie, alebo jednorazové, väčšinou tužkové batérie. Dobíjacie batérie môžu byť nabíjané niekoľko stokrát a predstavujú tak relatívne lacné a ekologické riešenie.
Na rozdiel od alkalických batérií, ktoré na konci svojej životnosti znižujú svoj výkon, nabíjacie Li-Ion batérie svietia až do úplného vybitia úplne konstantne. Preto bývajú vybavené indikátorom nízkeho stavu batérie, aby ste ich vždy včas dobili. Nabíjacie batérie sa dajú nabíjať buď klasicky zo siete, alebo prostredníctvom USB kábla cez počítač.
Li-Ion batérie majú vynikajúci výkon pri pomerne nízkej hmotnosti a dlhú dobu svietenia. Doba, po ktorú batéria vydrží svietiť, závisí na type batérií a LED diód vo svetle, ďalej na použitom móde svietenia (blikanie vybíja batérie menej než konštantné svietenie) a nastaveniach. Väčšina dobíjacích svetiel ponúka niekoľko možností nastavenia, ktoré preferujú buď šetrenie energie, alebo naopak maximálny svetelný výkon.
Upevnenie
Svetlá na bicykel majú rôzne typy upevnenia. Štandardne sú predné svetlá prispôsobené na uchytenie na riadidlá a zadné na sedlovku. Niektoré modely predných svetiel však ponúkajú aj možnosť uchytenia na helmu, zadné sa zase dajú umiestniť na váš batoh, na vrecko bundy alebo dresu, alebo na zadnú stranu tašiek na bicykel.
Predné svetlo na helme je vhodné najmä pre nočnú jazdu v teréne. Jeho výhodou je, že svieti vždy tam, kam sa práve pozeráte. Blikačka na helme, či už predná alebo zadná, je umiestnená vyššie, než je obvyklé, takže v určitých podmienkach môže zlepšiť vašu viditeľnosť.
Menej časté sú bezpečnostné svetlá, ktoré zvyšujú viditeľnosť cyklistu zo strán. Montujú sa buď na rám, alebo priamo na drôty kolies. Svetlá na drôtoch majú tú výhodu, že za jazdy jasne indikujú kolesá v pohybe.