Ako vybrať teleskopickú sedlovku
Pri výbere teleskopickej sedlovky je najdôležitejšie sa presvedčiť, že priemer sedlovky bude pasovať do vášho rámu. Z hľadiska komfortu ovládania sa môžete rozhodovať medzi teleskopickou sedlovkou ovládanou z riadidiel, alebo ovládanou páčkou na sedlovke. Podľa zamýšľaných potrieb a jazdného štýlu si môžete vybrať sedlovku s väčším alebo menším zdvihom. Dôležité parametre sú tiež váha sedlovky, dĺžka sedlovky a to, či sedlovka umožňuje plynulé zasunutie, alebo má niekoľko polôh, do ktorých sa dá zasunúť.
Ak si nebudete vedieť rady s výberom ani po prečítaní článku, nezabudnite, že nie sme len e-shop. Radi vás privítame priamo v našej kamennej predajni, kde vám naši cyklistickí špecialisti pomôžu s výberom vhodného modelu teleskopickej sedlovky. V našom testovacom centre si tiež môžete vyskúšať v praxi bicykle, ktoré disponujú teleskopickou sedlovkou.
Prečo zvoliť teleskopickú sedlovku, skúsenosti s teleskopickou sedlovkou
Teleskopická sedlovka je jedným z komponentov, ktorá vám veľmi pridá na istote pri jazde. Všetky zjazdy a technickejšie úseky z kopca je lepšie absolvovať so zasunutou sedlovkou. U teleskopickej sedlovky môžete jednoducho meniť výšku sedla aj počas jazdy, a to bez zastavenia. Stačí stlačiť páčku a sedlovka sa buď zasunie, alebo vysunie. Tento krok v prípade bicykla s klasickou sedlovkou znamená zastaviť, zosadnúť z bicykla, povoliť objímku sedlovky, sedlo posunúť a objímku znova utiahnuť. S teleskopickou sedlovkou sa všetko dá urobiť bez zastavenia počas jazdy.
Popularita teleskopických sedloviek stále rastie a používajú ich vedľa enduro a freeride jazdcov s obľubou aj cyklisti venujúci sa crosscountry jazdeniu. Prínosy má pre všetky skupiny cyklistov, jedinou väčšou nevýhodou je väčšia váha oproti klasickej sedlovke.
Priemer sedlovky - kompatibilita s rámom
V prvom rade je potrebné sa uistiť, či je priemer sedlovky vhodný pre rám vášho bicykla. Najčastejšie sa môžete stretnúť s teleskopickými sedlovkami o priemere 30,9 alebo 31,6 mm. Menšia ponuka existuje aj pre priemer 27,2 mm, prípadne iné rozmery. V prípade, že sa vám nepodarí zohnať teleskopickú sedlovku v presnom rozmere zodpovedajúcom sedlovej trubke rámu vášho bicykla, je možné použiť vhodnú redukciu. Ideálne siahnite po redukcii, ktorá bude kovová a bude mať dĺžku čo najviac zodpovedajúcu miere zasunutia teleskopickej sedlovky do rámu.
Komfort ovládania - z riadidiel alebo páčka pod sedlom
Vyberať sa dá medzi dvoma alternatívami. Prvá, jednoduchšia a lacnejšia varianta, je ovládanie páčkou pod sedlom na konci sedlovky. Druhou alternatívou je ovládanie páčkou na riadidlách, ktorá je prepojená vedením so sedlovkou.
Prvá varianta má okrem ceny hlavnú výhodu v tom, že sedlovku môžete jednoducho vybrať z rámu bicykla. Je to výhodné napríklad pri transporte bicykla, keď ho dávate dovnútra auta a máte tam málo miesta. Nevýhodou je najmä to, že na zníženie alebo zvýšenie výšky sedla je potrebné pustiť ruku z riadidiel a rukou sa dotknúť páčky pod sedlom. Nie vždy to terén alebo tempo jazdy umožňuje bezpečne vykonať.
Sedlovka s ovládaním páčkou na riadidlách je o niečo drahšia a vyžaduje umiestnenie vedenia na ráme bicykla. Obrovskou výhodou je však to, že sedlovku ovládate priamo z riadidiel bez nutnosti púšťať rukou riadidlá. To je skvelé vo všetkých technickejších pasážach, kde možno nastaviť výšku sedla bez potreby zastavenia. Ak sa vám nechce kvôli zmene výšky sedla spomaľovať alebo zastavovať, vždy si vyberte sedlovku s diaľkovým ovládaním z riadidiel.
Ovládanie je buď čisto mechanické pomocou lanka, hydraulické (napríklad RockShox, Crankbrothers) alebo ovládané elektronicky (napríklad Magura).
V prípade, že sa rozhodnete pre diaľkové ovládanie, veľkou výhodou je, ak je rám pripravený na teleskopickú sedlovku s vnútorným vedením. V opačnom prípade je potrebné viesť kabeláž externe na ráme bicykla. Pozor, niektoré teleskopické sedlovky počítajú rovno s vedením ovládania vonkajškom, iné zase s vedením vo vnútri rámu.
Dĺžka a zdvih sedlovky
Pri dĺžke teleskopickej sedlovky je potrebné zohľadniť, aby krajné polohy (hlavne minimálne zasunutie) vyhovovali vašim potrebám pri posede. Najlepšie si to overíte tak, že si zmeriate súčasnú výšku sedla s klasickou sedlovkou a následne porovnáte, ako to bude vychádzať so sedlovkou teleskopickou. Problém môžu mať cyklisti s menšou postavou. Podľa modelu a značky sa môžete stretnúť so sedlovkami, ktoré sú pri minimálnom zasunutí (spodnej polohe) vystrčené o cca 30-70 mm.
Ďalšou vecou, ktorú je potrebné zvážiť, je zdvih. Sedlovky sa ponúkajú s rozsahom zdvihu cca 50-200 mm. Vyšší zdvih sa hodí pre každého, ale dvojnásobne ho ocenia najmä jazdci vyššej postavy alebo jazdci preferujúci náročnejší terén. Menší zdvih často znamená kratšiu sedlovku, čo má opäť priaznivý vplyv na váhu teleskopickej sedlovky. Crosscountry cyklisti preto radšej siahajú po sedlovke s menším zdvihom.
Polohy zasunutia
Teleskopické sedlovky sa ponúkajú v zásade v dvoch verziách. S pevnými polohami miery zasunutia sedlovky, kedy sú od výrobcu jasne stanovené medzistupne zasunutia. Tak je to napríklad u teleskopických sedloviek Specialized. Druhou alternatívou je možnosť zvoliť si polohu v celom rozsahu zdvihu sedlovky. Niektorí jazdci preferujú prvú variantu, pretože pri rýchlej jazde v náročnejšom teréne ľahšie nájdu požadovanú polohu a správne zasunutie sedlovky. Zvyšok jazdcov uprednostňuje druhú alternatívu s argumentom, že majú viac slobody pri výbere ľubovoľného zasunutia sedlovky v celom rozsahu zdvihu.