Ako vybrať trekingový a krosový bicykel
Trekingové a krosové bicykle sú určené pre jazdu po asfalte, po spevnených cestách a v ľahkom teréne. Konštrukčne a jazdnými vlastnosťami predstavujú kompromis medzi cestnými a horskými bicyklami.
Ak si nebudete vedieť rady ani potom, nezabudnite, že nie sme len e-shop. Radi vás privítame priamo v našom kamennom obchode, kde vám naši cyklistickí špecialisti pomôžu s výberom vhodného modelu trekingového alebo krosového bicykla v správnej rámovej veľkosti.
Poňatie cyklistiky a rozdiel medzi trekingovým a krosovým bicyklom
Pre mnohých ľudí predstavujú krosové a trekingové bicykle synonymum. Do istej miery je to pravda, ale rozdiely tu predsa len sú.
Rozdiel medzi oboma kategóriami je v tom, že trekingové bicykle sú prispôsobené skôr pre turistické poňatie cyklistiky, pre dlhšie, viacdenné prechody, kde je potrebné mať dostatok pohodlia a zároveň výbavu pre prepravu batožiny, jazdu za šera alebo v nepriaznivom počasí. Preto majú o niečo kratší rám, ktorý umožňuje pohodlnejší, vzpriamenejší posed, a už z výroby sú osadené blatníkmi, nosičom, stojanom a svetlami.
Naopak krosové bicykle sú určené skôr pre jednorazové výlety, preto umožňujú športovejšiu jazdu, majú o niečo položenější posed pre vyššiu efektivitu šliapania a nie sú vybavené doplnkami, ktoré by zvyšovali ich hmotnosť. Doplnky však samozrejme môžu byť dodatočne pridané aj na tieto bicykle.
Úroveň jazdenia
Pri výbere sa budete samozrejme orientovať podľa vašej úrovne jazdenia, teda podľa toho, či chcete jazdiť čisto rekreačne a „v pohode“, alebo športovejšie a rýchlejšie.
Rekreačné modely krosových a trekingových bicyklov sú výrazne zamerané na pohodlie, nájdeme u nich znížené horné rámové trubky pre ľahšie nastupovanie alebo geometriu umožňujúcu dosiahnuť nohami zo sedla na zem. Do tejto kategórie patrí modelová rada Specialized Crossroad alebo Expedition.
Športové modely sú viac prispôsobené rýchlejšej a efektívnejšej jazde. Tomu zodpovedá aj ich komponentové osadenie, ktoré je určené na vyššie zaťaženie. K nim patrí napríklad bicykle Specialized Crosstrail, Trek Dual Sport alebo Cannondale Quick CX.
Dámske krosové a trekingové bicykle
Aj v oblasti dámskych bicyklov sa čoraz viac presadzujú dámske modely, ktoré sú prispôsobené ženskej anatómii. Respektujú odlišný pomer dĺžky trupu a končatín – ženy majú oproti mužom dlhšie nohy a kratší trup.
Dámske bicykle preto disponujú špecifickou geometriou, konkrétne kratšou hornou rámovou trubkou a dlhšou hlavovou trubkou, aby boli riadidlá umiestnené vyššie. Líšia sa aj niektoré komponenty – mäkšie pružiny v prednej vidlici, dámske sedlá alebo užšie riadidlá. To všetko zabezpečuje ženám väčšie pohodlie a menej únavy pri jazde. Príkladom krosového dámskeho bicykla je Specialized Ariel.
Vhodná rámová veľkosť
Pre pohodlnú a efektívnu jazdu je potrebné vybrať kolo v správnej rámovej veľkosti. Tú určíte tak, že si stúpnete obkročmo cez rám s chodidlami na zemi a zmeriate si priestor, ktorý zostáva medzi hornou rámovou trubkou a rozkrokom. Ideálne je, ak je v tomto priestore približne na päsť miesta.
Pre orientáciu môžete využiť aj tabuľky výrobcov, ktoré odporúčajú jednotlivé rámové veľkosti podľa výšky postavy jazdca. Pri každom z ponúkaných bicyklov sa snažíme mať takúto tabuľku k dispozícii.
Vhodné vybavenie
Pri výbere sa ďalej rozhodujte podľa osadenia bicykla.
Ak trávite väčšinu času na bicykli na asfaltových cestách, potom môže byť krosový alebo trekingový bicykel vybavený pevnou vidlicou. V ostatných prípadoch siahnite po bicykli vybavenom odpruženou vidlicou. Postará sa o väčšie pohodlie pri jazde po nezpevnených cestách. Podobne je to s odpruženou sedlovkou.
Brzdy na krosových a trekingových bicykloch boli dlhú dobu len v prevedení klasických čelisťových V-bŕzd. Dnes sa čoraz viac bicyklov objavuje aj s kotúčovými brzdami. Tie sa ľahšie ovládajú a sú celkovo účinnejšie. U hydraulických kotúčových bŕzd sa dokonca dá brzdiť aj jedným alebo dvoma prstami. Lepšie fungujú v mokru a v horších podmienkach.
Čo sa týka pohonu a radenia bicykla, aj na krosových bicykloch nájdete množstvo radov komponentov, väčšinou od značiek Shimano alebo SRAM. Vyššia komponentová rada prináša lepší chod, nižšiu váhu a vyššiu cenu. Vyberajte podľa svojej pokročilosti a nárokov na bicykel.