Ako vybrať zadné svetlo na bicykel / blikačku

Zadné svetlo na bicykel umožňuje, aby bol cyklista viditeľný, čo je dôležité najmä pri jazde na cestách s automobilovou dopravou, pri zhoršených svetelných podmienkach alebo v tme. Pri výbere si všímajte svietivosť, typ napájania, výdrž batérie a mechanizmus, pomocou ktorého možno svetlo pripevniť na bicykel. 

Ak si nebudete vedieť rady ani po prečítaní článku, nezabudnite, že nie sme len e-shop. Rádi vás privítame priamo v našej kamennej predajni, kde vám naši cyklistickí špecialisti pomôžu s výberom vhodného modelu zadného svetla na bicykel. 

Dôležité atribúty zadných svetiel na bicykel:

  • svietivosť
  • typ napájania (dobíjanie / jednorazové batérie)
  • výdrž batérií
  • režimy svietenia
  • mechanizmus pripevnenia na bicykel

Svietivosť

Aby ste boli viditeľní pri nočnej jazde mimo osvetleného mesta, stačí vám zadné svetlo alebo blikačka s nižšou svietivosťou. Avšak pozor, iná situácia je v meste, kde vašemu zadnému svetlu konkurujú rôzne ďalšie svetelné zdroje, a ešte iná situácia je cez deň, kedy potrebujete oveľa vyššiu svietivosť blikačky, aby si ju vodiči všimli aj za denného svetla. Pri jazde počas dňa samozrejme zohráva úlohu aj to, aké pestré máte oblečenie, pri jazde osvetleným mestom zase pomôžu reflexné prvky, ale ak sa spoliehate iba na blikačku, je dobré vedieť, že čím väčšia svetelná konkurencia, tým vyššiu svietivosť potrebujete.

Pre veľmi približnú orientáciu možno uviesť, že pre bezpečnú nočnú jazdu mimo mesta stačí, keď má zadné svetlo alebo blikačka aspoň 10 lumenov, pre dobrú viditeľnosť v osvetlenom meste alebo cez deň by to malo byť aspoň 50 lumenov.

Samozrejme, čím vyššia je svietivosť, tým je zadné svetlo drahšie, ťažšie a má kratšiu životnosť batérie.

Typ napájania a životnosť batérie

Drvivá väčšina zadných svetiel dnes funguje na batérie, rozdiel je iba v tom, či ide o jednorazové vymeniteľné batérie, alebo batérie nabíjateľné. Dá sa povedať, že jednorazové batérie sa používajú v menej výkonných svetlách, ktoré dokážu na jednu batériu fungovať niekoľko desiatok, niekedy aj stoviek hodín, takže vás nebude obťažovať častá výmena batérií.

Výkonnnejšie svetlá bývajú vybavené nabíjateľnými batériami, najčastejšie s možnosťou nabíjania cez USB alebo Micro USB. Výdrž batérií výkonných svietidiel je niekoľko hodín až desiatok hodín v závislosti od použitého režimu svietenia.

Módy svietenia 

Zadné svetlá na bicykel sa líšia aj počtom režimov svietenia, ktorých používanie môže výrazne predĺžiť výdrž na batérie. Zadné svetlá na bicykel zvyčajne disponujú tromi až ôsmimi režimami svietenia.

Pri zadnom svetle na bicykel zvyčajne stačí, ak použijete úspornejší režim blikania, pričom intenzitu a interval blikania nastavíte podľa svetelných podmienok a toho, kde sa práve pohybujete. Pri dennej jazde na ceste zvolíte vysokú intenzitu svetla a častejšie blikanie, pri nočnej jazde na lesnej cestičke bez automobilového ruchu postačí slabšia intenzita a dlhší interval blikania.

Mechanizmus montáže na bicykel

Väčšina zadných bezpečnostných svetiel má jednoduchý upínací mechanizmus na pripevnenie k sedlovke, prípadne k brašnám alebo zadnému nosiču bicykla. Existujú aj zadné blikačky, ktoré sa dajú pripevniť na prilbu jazdca, čo je výhodné vzhľadom na výšku svetla, ktoré je tak lepšie a často aj skôr vidieť.

Ďalšie parametre

Rovnako ako pri predných svetlách na bicykel, aj pri tých zadných je veľmi užitočný indikátor stavu batérie. Moderní Li-Ion baterie totiž svítí stále stejnou intenzitou až do vybití baterie, takže vás nic nevaruje, že baterie dochází.

Ďalším dôležitým atribútom je odolnosť voči vode, alebo dokonca vodotesnosť svetla, čo samozrejme oceníte, ak počas vašej jazdy začne pršať.