Ako vybrať zámok na bicykel

Bicykle sa bohužiaľ často stávajú cieľom krádeží, preto je potrebné postarať sa o ich zabezpečenie prostredníctvom cyklistického zámku. Prevenciu proti odcudzeniu v našich zemepisných šírkach určite nepodceňujte. Následujúce riadky vám pomôžu zorientovať sa v ponuke rôznych typov zámkov na bicykel, ktoré sú dnes na trhu.

Ak si nebudete vedieť ani potom rady, nezabudnite, že nie sme len e-shop. Radi vás privítame priamo v našej kamennej predajni, kde vám naši cyklistickí špecialisti pomôžu s výberom zámku na bicykel.

Typ zámku na bicykel

Zámky na bicykel je možné rozdeliť do týchto kategórií:

- lankové 
- zámok podkova
- "U" zámky
- skladacie
- reťazové

Lankové zámky

Najobľúbenejšie a najpredávanejšie zámky na bicykel. Sú ľahké a skladné, takže sa ľahko prepravujú. Dajú sa stočiť a zmestia sa aj do menšej taštičky na bicykel, alebo ich možno umiestniť na rám bicykla pomocou špeciálneho adaptéra (väčšinou na sedlovú trubku). Ich nevýhodou je nižšia úroveň bezpečnosti. Hodia sa predovšetkým pre športových jazdcov, ktorí riešia hmotnosť bicykla a ktorí nenechávajú bicykel dlhšie bez dozoru.

+ skladnosť
+ nízka váha
+ ľahko sa preváža
- nižšia úroveň zabezpečenia

Zámok do rámu alebo tzv. podkova

Tieto zámky sú stabilne pripevnené k bicyklu a fungujú tak, že fixujú zadné koleso k rámu. Na bicykli tak nikto neujede, ale môže ho odniesť. Aby ste tomu zabránili, je potrebné kombinovať tieto zámky s lankovým alebo reťazovým zámkom. Predovšetkým v tejto kombinácii ponúkajú zámky vysokú úroveň bezpečnosti, avšak sú pomerne ťažké. Hodia sa najmä pre mestské bicykle.

+ zámok odolný voči prekonaniu
+ stabilné upevnenie priamo na bicykli
- uzamkne len zadné koleso, nutné kombinovať s lankovým alebo reťazovým zámkom
- vysoká váha

"U" zámky 

Poskytujú vynikajúcu mieru zabezpečenia, ale sú neskladné (nie je možné ich zložiť ani zmotať) a ťažké. Je možné ich pomocou adaptérov voziť na ráme kolesa. Hodia sa opäť skôr pre mestské bicykle, kde vyššia hmotnosť nehrá rolu, ale je potrebné mať bicykel dobre zabezpečený. V testoch vychádzajú tieto zámky zvyčajne ako najbezpečnejšie.

+ jedny z najbezpečnejších zámkov, ťažko sa prekonávajú
- neskladnosť
- vysoká váha

Skladacie zámky

Kombinujú vysokú úroveň bezpečnosti „U“ zámkov so skladnosťou lankových zámkov. Ako naznačuje názov, pre prepravu ich možno zložiť do prijateľných rozmerov, avšak ich nevýhodou stále zostáva vyššia hmotnosť.

Odporučiť ich možno všetkým cyklistom, ktorí vlastnia drahší bicykel a záleží im na vyššej úrovni bezpečnosti, pre ktorú obetujú nejaký ten gram pri jazde navyše. Pri nákupe počítajte aj s tým, že skladacie zámky patria s ohľadom na zložitejšiu konštrukciu medzi drahšie.

+ vysoká úroveň bezpečnosti
+ možnosť zámok zložiť 
- vyššia váha
- vyššia cena

Reťazové zámky

Sú skvelé na uzamknutie bicykla v domácom prostredí, na chodbe domu, v garáži, na záhrade a podobně. Reťazové zámky sú veľmi ťažké, pretože ich tvorí veľmi silný oceľový reťaz s textilným chráničom zabraňujúcim odieraniu bicykla. Kombinujú sa s klasickým visiacim zámkom. Odporúčame k nim dokúpiť aj špeciálny krúžok, ktorý ukotvíte do steny a reťazový zámok ním prevlečiete. S výnimkou niekoľkých prípadov nie sú tieto zámky vhodné na prepravu na bicykli.

+ veľmi vysoká úroveň zabezpečenia
+ vhodné aj na zabezpečenie cez noc alebo na dlhšiu dobu
- vysoká váha
- ťažšie sa prevážajú

Spôsob zamykania

Zámky na bicykel je možné zamykať buď na kľúč, alebo na číselný kód. Ani jedna z variant nie je bezpečnejšia, ide skôr o to, čo vám viac vyhovuje. Je na vás, pre čo sa rozhodnete.

Rizikom pri zámku na kľúč je strata kľúča. Pri výbere sledujte, koľko kľúčov je v balení. Viac kľúčov je vždy výhodou. Vhodné modely nájdete v sekcii cyklistické zámky na kľúč

Pri  kódovom zámku  zase riskujete, že zabudnete bezpečnostný kód. Zámky na kód majú zvyčajne 4 číslice a viac. Kód sa dá nastaviť podľa preferencií užívateľa. 
 

Úroveň bezpečnosti

O úrovni bezpečnosti zámku rozhoduje hneď niekoľko faktorov. Je to predovšetkým objem a kvalita použitých materiálov, samozrejme, čím je zámok silnejší a materiál kvalitnejší, tým ťažšie je zámok prekonať. Ďalej ide aj o samotné prevedenie uzamykacieho mechanizmu – niektoré zámky majú uzamykací mechanizmus odolný proti zamrznutiu sprejom a následnému rozbitiu a podobne. Výrobcovia väčšinou uvádzajú u svojich zámkov rôzne stupnice úrovne bezpečnosti, ktoré pre vás môžu byť pri výbere vodítkom. Avšak pozor, každý výrobca má vlastnú stupnicu, takže podľa nej nemožno porovnávať dva zámky rôznych výrobcov.

Tabuľka úrovní zabezpečenia rôznych typov zámkov značky ABUS (vyššie číslo = lepšie zabezpečenie).

Spôsob prevážania

Pri výbere zohľadnite, či bude zámok zostávať na mieste (napr. doma), alebo ho budete prevážať. U prevážaných zámkov potom zvážte, či ho chcete umiestniť na držiak do rámu, alebo uprednostníte zámok, ktorý sa dá zložiť či zrolovať do batohu, cyklobrašničky, vrecka na drese a pod.

Počet bicyklov na zabezpečenie

Zámky sa vyrábajú v rôznej dĺžke, alebo ak chcete v rôznych obvodoch. Od toho sa odvíja počet bicyklov, ktoré je zámok schopný naraz zamknúť. Orientovať sa môžete podľa nasledujúcej tabuľky:

Obecné tipy na zabezpečenie bicykla

Všeobecne sa odporúča investovať do zabezpečenia bicykla sumu vo výške 10 % z jeho obstarávacej ceny. Najmä pri drahších bicykloch sa táto suma môže zdať vysoká, ale stále je lepšie investovať do kvalitného zabezpečenia, než prísť o drahý bicykel. 

Najlepším zabezpečením bicykla je prevencia, to znamená nenechávať bicykel bez dozoru, a keď už je to nevyhnutné, tak iba na čo najkratší čas. Naprosto ideálnou ochranou je kombinácia zodpovednej prevencie, kvalitného zámku a tiež poistenia bicykla.